Anasayfa » Uncategorized » 8.Sınıf Kareköklü Sayılar Konu Anlatımı

8.Sınıf Kareköklü Sayılar Konu Anlatımı

KAREKÖKLÜ SAYILAR (şapkalı sayılar)

Rasyonel sayılar kümesi sayı ekseninde sık olmasına rağmen sayı eksenini tam dolduramamaktadır;çünkü sayı doğrusu üzerinde görüntüsü olduğu halde rasyonel olmayan sayılar da vardır.
Karesi 2 olan c doğal sayısını ele alalım.
a2 = 2 ise a sayısını a = Ö2  şeklinde gösterebilir ve ‘karekök iki ‘diye okuyabiliriz.Acaba bu Ö2
sayısı hangi sayılar arasındadır?Bunu inceleyelim:
1=11=1
(1,5)2 = 1,51,5=2.25 tir
O halde Ö2 sayısı;1< Ö2 <1,5
Buna göre Ö2 sayısı 1 ile 1,5 arasındadır,sayı doğrusu üzerinde görüntüsü olduğu halde rasyonel sayı değildir;çünkü iki tam sayının bölümü şeklinde yazılamaz.İşte sayı ekseni üzerinde görüntüsü olduğu halde,rasyonel olmayan  Ö2,  Ö5 , p ,…gibi sayılarairrasyonel(rasyonel olmayan) sayılar denir.I ile gösterilir.
İrrasyonel sayılar kümesi ile rasyonel sayılar kümesinin birleşim kümesinin birleşim kümesine de reel (gerçek) sayılar denir.
 R=UI        Q ∩ I =O
N ZQ R         I R
R+=Pozitif reel sayılar
R-=Negatif reel sayılar
R= R- U{0} U R+  
Reel sayılar sayı eksenini tamamen doldurur.Sayı doğrusunda her noktaya bir reel sayı karşı gelir,yani sayı doğrusu ile reel sayılar kümesi bire bir eşlenebilir.
 bir pozitif reel sayı olmak üzere; Öa  = b ifadesinekareköklü ifade denir.
bir gerçek(reel) sayı ve m ,1 den büyük bir tamsayı ise mÖa  sayısına ,a sayısının m inci kuvvetten kökü denir.msayısına da kökün derecesi denir.
Öa da, kök derecesi 2 dir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


× yedi = 42

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>